Het vinden van een huis in Nederland kan een lastige kwestie zijn. Er zijn vier mogelijkheden, hieronder de voor- en nadelen (en eventuele tips).
1. Je gaat (tijdelijk) bij familie of vrienden wonen
Na terugkomst geen gedoe met slapen in een lege woning? Ga dan tijdelijk bij vrienden of familie wonen (als je die hebt en zij je willen verwelkomen). Peter & Ruth kozen er ook voor, lees hier hun verhaal hoe ze dat overleefden.
Voordelen:
- Je hoeft niet gelijk een huis te regelen;
- Je hoeft geen inboedel klaar hebben staan;
Nadelen:
- Als je niet een eigen plek hebt kan dat het proces van wennen langzamer maken;
- Je kunt ruzie met je gastheer/vrouw krijgen;
- Je hebt vaak weinig ruimte om je terug te trekken;
- De gemeente kan lastig doen als je met teveel mensen op een te kleine oppervlakte woont.
2. Sociale huur
Het huren van een sociale huurwoning klinkt heel aanlokkelijk, maar is in de praktijk vaak lastig, omdat er strenge eisen zijn en weinig woningen beschikbaar zijn. Op de site van de rijksoverheid vind je meer informatie:
TIP: Schrijf je in voor een huurwoning al ruim voor je die nodig hebt (soms is de wachttijd 10 jaar!).
Voordelen:
- Goedkoop;
- Je kunt huurtoeslag aanvragen.
- Je kunt je in meerdere gemeentes inschrijven om je huurkansen te verhogen;
- Goede mogelijkheid als je flexibel bent in waar je gaat wonen.
Nadelen:
- Het is op dit moment erg moeilijk om aan een sociale huurwoning te komen in de meeste plaatsen;
- Je moet lang ingeschreven staan;
- Er zijn eisen waaraan je moet voldoen.
- Je kunt je vaak pas inschrijven als je ingeschreven bent in Nederland.
3. Particuliere of vrije sector verhuur
Het grootste aanbod huurwoningen is in de vrije sector, maar daar staat tegenover dat de prijzen veel hoger liggen.
Je kunt in een verhuurder in je eigen woonplaats zoeken, of op algemene sites kijken waar huurhuizen aangeboden worden.
Voordelen:
- Je vindt sneller een huis dan bij sociale huur;
- Je zit nergens aan vast en kan de huur weer opzeggen;
- Je hebt veel rechten als huurder in Nederland;
Nadelen:
- De huurprijzen liggen vaak veel hoger;
- Je kunt vaak geen huurtoeslag aanvragen (daarvoor moet de kale huurprijs <720 euro zijn;
- Je bouwt niets op voor later.
4. Kopen van een woning
Soms kun je een woning kopen met geld dat je meeneemt terug naar Nederland. Geweldig!
Voordelen:
- Het huis is van jezelf;
- Opbouwen voor later;
Nadelen:
- De huidige woningmarkt is overspannen;
- Het is een grote investering.
nadat ik er zeer ernstig over nadenk, na 30 Jahren! in Deutschland gewoond te hebben, naar Nederland terug te keren ben ik verrast en blij dat u over uw ervaringen met remigratie naar Nederland een boek geschreven heeft. Ik zal dat zeker bestellen. Ook ik zie verschillende problemen aankomen vooral mijn zeer grote vrienden- en kennissenkring die ik hier in de loop van de afgelopen 30 jaren heb opgebouwd, zal ik zeer vermissen, verder woon ik midden in de natuur en zal dat in Nederland niet snel vinden.
Aan de andere kant vermis ik de zee heel erg en vooral mijn Nederlandse taal en ook de Nederlandse mentaliteit voor zover ik daar nog mee kan komen want ook dat zal zeker verandert zijn. Ik wil deze stap doen met het oog op de dag X (ik ben jaargang 47) waar ik waarschijnlijk zowiezo afscheid zal moeten nemen van alles wat mij dierbaar is, tenzij ik op een dag uit heldere hemel, het tijdelijke zou mogen zegenen. Ik ben in Nederland finanzieel en ook soziaal beter gesteld als in de BRD, wat eveneens een overweging is en voorzover ik zo oud zou (moeten) worden als mijn moeder, die nu 96 is en eraan denk, dat ik hier in een senioren- of verpleegtehuis mijn dagen zou moet slijten met 2 à 3 personen op een klein kamertje, ben ik in Nederland vooruitzichtelijk veel beter “opgeborgen” en heb zeker ook meer mogelijkheden aan het soziale leven deel te nemen omdat alles met bus en trein te bereiken is en ik hier volledig afhankelijk ben van mijn auto. Hoe langer ik erover nadenk deste zwaarder schijnt me de stap te worden en zeker ook op de laatste plaats op mijn leeftijd omdat ik niet meer zo flexibel ben. Zo verheug ik me op uw boek, waarin ik waarschijnlijk een realistisches beeld vinde over wat me te wachten staat.
Met lieve groeten,